kurt biografie

22. října 2006 v 19:10 |  Nirvana a Kurt Cobain

Kurt Donald Cobain

Kurt Donald Cobain se narodil 20. února 1967 v malém dřevařském městečku Hoquaimu. Když mu bylo půl roku, přestěhovali se Cobainovi do trošku většího Aberdeenu ležiciho na řece Wishkah, vzdáleného 1850 km od Seattlu. Jeho matka Wendy Cobainová byla tehdy žena v domácnosti, jeho otec Donald pracoval jako mechanik. Příjmení Cobain pochází od Donaldových irských předků zkomolením jména Coburn.

Když mu byly 3 roky, narodila se jeho sestra Kim. Většina matčiny pozornosti však zůstala u jejího syna.

Kurt byl už odmala velmi bystré dítě. Všichni jeho příbuzní z matčiny strany byli v nějakém směru hudebně nadaní, tak nikoho nepřekvapilo, když se začal zajímat o muziku. Jeho teta Mary se ho snažila naučit hrát na kytaru, ale díky jeho přirozené hyperaktivitě se na to nedokázal dlouho soustředit a brzy ztratil trpělivost. Bral Ritalin, což je druh metamfetaminu působící proti hyperaktivitě, a nesměl jíst cukr a potraviny obsahující červené barvivo. I když pro něj bylo těžké nejíst sladkosti, pomohlo mu to.

On měl neustále nějaké zdravotní problémy. Kromě hyperaktivity trpěl chronickou bronchitidou a lehkou skoliózou, která se však pod tíhou kytary víc a víc zhoršovala.

Velký zájem o hudbu již v dětském věku dokumentuje například to, že ke strýčkovi Chuckovi do zkušebny chodil zkoušet zpívat do mikrofonu. Od rodičů pak dostal levnou bicí soupravu (u bicích zůstal přibližně do svých čtrnácti let, kdy začal hrát na kytaru).

V sedmi letech si všimli Kurtova velkého talentu na kreslení. Maloval hezky, ikdyž z toho nikdy neměl doopravdy radost, nikdy nebyl se svými obrázky spokojený.

V roce 1975 se Don a Wendy rozvedli. To Kurtovi zničilo život. Z veselého a živého kluka se stala troska - do sebe uzavřená, plachá. Rok od rozvodu bydlel u matky. Ta ho nezvládala, tak ho poslala k otci. Don chtěl, aby se z Kurta stal sportovec. Dokonce ho i přihlásil do místního wrestlingového a také do baseballového týmu. Tam se seznámil s Mattem Lukinem, baskytaristou místní skupiny Melvins (zakl. grunge).

Mezitím se začal stýkat s partou kluhů nosících trika Kiss a dlouhé kabáty. Naučil se poslouchat kapely jako Black Sabbath, Led Zeppelin nebo Kiss a teké začal kouřit trávu. Jeho otec se oženil. Nevěděl si s ním rady a rodina si ho začala předávat jako horký brambor. Každý půlrok se stěhoval a samozřejmě měnil školu.

Ve čtrnácti letech dostla Kurt svoji první elektrickou kytaru. Jen týden chodil na hodiny kytary, doma ale hrál pořád. Na bicí takřka zapomněl.

Když mu bylo patnáct, dokonale ho fascinovala představa punk rocku. Ačkoliv ještě nikdy punk rockovou muziku neslyšel, jeho představa se od skutečnosti příliš nelišila. Kurt si dal cíl založit kapelu...

Časem ztratil s Melvins kontakt, ale na střední škole poznal Chrise Novoselica, který ho seznámil s Dalem Croverem, bubeníkem Melvins, a tak se k nim zase dostal. Sám Kurt s účastnil konkurzu na kytaristu do skupiny, ale byl nervózní a úplně shořel.

Kurt neustále střídal své domovy. Podle Wendy to byl rebel. A také byl. Kouřil trávu a odmítal chodit do školy. V květnu 1985, několik týdnů před závěrečnými zkouškami, se vykašlal na školu úplně. Nechtěl pracovat a Wendy, u které bydlel, ho jednou vystěhovala s tím, že je nebude vyjídat. V jeho bytě, který si pronajal s kamarádem Jessem Reedem, to vypadalo jako v chlívě. Nikdy nemyli nádobí a nikdy neuklízeli. Po třech měsících se Jess odstěhoval. Kurt sám neměl na nájem a tak se ocitnul na ulici. Bydlel u Dava Crovera na verandě, v dodávce Chrise a Chrisovy přítelkyně Shelli nebo pod mostem u řeky Wishkah.

Žil přesně tak, jak si vysnil a jeho punkový styl života mu docela vyhovoval. V zimě 85 dal dohromady s Dalem Croverem (baskytara) a bubeníkem Gregem Hokansonem trio s názvem Fecal Matter. Zde začala jeho kariéra. Lidé ho objevili a on byl slavnější a slavněší, lepší a lepší. Až do 5. dubna 1994. Tehdy vyšla z Kurtovy brokovnice osudová rána, která zasáhla nejen jeho, ale i všechny jeho fanoušky. On zemřel, ale v našich srdcích a uších žije dál. Pro některé z nás se stal vzorem nebo idolem, mnozí ho považují za boha. Byl to však jen obyčejnej kluk, kterej chtěl hrát. Všechno ostatní byla jen náhoda.
CO ŘEKL:
"Mám rád punk rock. Mám rád dívky s tajemnýma očima. Mám rád drogy. (Ale tělo a mysl mi nechce dovolit, abych je bral.) Mám rád vášeň. Mám rád vinyl. Rád se cítím vinný za to, že jsem americký bílý muž. Rád spím. Rád se posmívám malým štěkajícím psům a zaparkovaným autům. Mám rád upřímnost. Já nejsem upřímný."

"Nebylo to přehánění médií nebo zlomyslné drby, ale znásilnění mého soukromí. Měli záznamy
z mého pobytu v nemocnicích, letenky, věděli o hotelích, ve kterých jsem byl. Chci říct: seru,
seru na ty z vás, kteří na mě naberete ohled jako na člověka. Znásilnili jste mě hůř, než vůbec víte."

"Už hodně let jsem při poslechu muziky nepociťoval žádné vzrušení, a stejné to bylo, když jsem hrál. Cítím pocit viny, který se nedá popsat. Třeba když jsme v zákulisí, zhasnou světla a slyším šílený řev davu, tak to na mě nepůsobí stejně jako řekněme na Freddieho Mercuryho, který to nejspíš miloval a obdiv publika si přímo vychutnával. Ale jde přece o to, že z nikoho, z nikoho z vás nemůžu dělat vola..."
"Musím asi patřit k narcistům, kterým se něco líbí, jen když jsou sami. Jsem příliš citlivý."
"Od sedmi let jsem začal nenávidět všechny lidi. Možná jenom proto, že je příliš miluju a cítím
s nimi. Jsem moc náladový, nevyrovnaný člověk a už ve mně není žádná vášeň. Je vždycky lepší vyhořet než vyvanout."
"Koupil jsem si sice zbraň, ale místo ní volím drogy."
"Každej si o mně myslí, že jsem nějaká citová troska. Pořád se mě ptají, co mi je. A mně přitom vůbec nic není. Začal jsem se pozorovat a sleduju, jak na mě lidi reagujou. Napadlo mě. že bych si měl oholit obočí. To by snad pomohlo."
"Jsem dokonalej příklad průměrnejch nevzdělanejch Američanů mezi dvaceti a třiceti."
"Rozhodl jsem se, že si vypěstuju závislost. To jediný mě může zachránit před tím, abych si ustřelil palici."
"Jestli se někdy zabiju, bude to z nějakýho důvodu, a ne kvůli pitomejm problémům se žaludkem."
"Nenávidím se a chci zemřít."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama